Trwa XI edycja Gęsina na św. Marcina

Do 1 grudnia trwa w tym roku XI edycja slowfoodowej akcji “Gęsina na św. Marcina”. Tradycyjnie wybierane są najlepsze restauracje w całej Polsce, które w tym okresie serwują przynajmniej 3 dania na bazie gęsiny (może to być przystawka, pierwsze lub drugie, a nawet deser). Slow Food Polska w tym roku zaprosił do udziału ponad 100 restauracji.

Zdaniem Jacka Szklarka, pomysłodawcy akcji, „efekty naszych działań są bardzo wymierne – spożycie gęsiny w Polsce z 17 gramów 11 lat temu urosło dzisiaj do około 300 gramów, czyli prawie 18 krotnie. Jednak wciąż z 9 milionów sztuk gęsi hodowanych rocznie, 90% czyli około 21 tys. ton trafia na rynek niemiecki. Owszem, gęsina jest najdroższa spośród drobiu, co odpowiada jej jakości, jednak ceny czasami są spekulacyjne, na co składa się zbyt wysoki koszt jaj gęsich czy też wylęgniętych gąsiąt oraz marże zakładów drobiarskich i sklepów detalicznych. Jeśli producentom faktycznie zależy na uniezależnieniu się od rynku niemieckiego, muszą długoterminowo zainwestować w polski rynek, oferując gęsinę w bardziej przystępnych cenach”- czytamy na gesina.pl


Program “Gęsiny na św. Marcina” jest w tym roku wyjątkowy. Podobnie jak rok temu organizatorzy
koncentrować się będą na starych, rodzimych rasach gęsi, jak Zatorska, Kartuska, Suwalska, Garbonosa, Rypińska i inne. W tej edycji, najwięcej uwagi poświęcimy Gęsi Garbonosej. Każdego z Szefów Kuchni Slow Food Polska zachęca też do poszukiwania tych rodzimych ras gęsi na własnym terenie.

Jak co roku zorganizowany również zostanie konkurs na najlepszy przepis na gęsinę, który wybiorą
spośród nadesłanych przepisów sami Szefowie Kuchni, biorący udział w akcji. Zwycięża przepis, który otrzyma największą liczbę głosów, a jego autor ogłoszony zostanie Królem Gęsiny 2019/2020. Przypominamy, że ten tytuł w przeszłości wywalczyli: Adam Chrząstowski, Aleksander Baron, Przemek Błaszczyk, Tomasz Dziura, Adrian Gabryszak, Marcin Pławecki i w zeszłym roku Mateusz Guzik.

XI edycja akcji „Gęsina na św. Marcina” zakończy się w niedzielę 1 grudnia.