Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Piżmówka Amerykańska potocznie zwana jest kaczką piżmową i pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej. Zamieszkuje teren Meksyku oraz praktycznie wszystkie kraje na kontynencie Amerykańskim. To ona dała początek wszelakim odmianom występującym  w hodowlach europejskich.

Kaczka piżmowa w głównej mierze posiada czarne ubarwienie z charakterystycznym zielonym połyskiem i białym lusterkiem na skrzydle. Spód ciała tej odmiany posiada brązowy odcień. U kaczora przy nasadzie nosa występuje narośl brodawkowata w kolorze czerwonym. Samica Piżmówki Amerykańskiej jest mniejsza od samca oraz pozbawiona jest charakterystycznej narośli u nasady dzioba.

Kaczka ta zamieszkuje głównie tereny dobrze zalesione nad brzegiem niewielkich akwenów wodnych. Żeruje zazwyczaj wcześnie rano oraz wieczorem. W ciągu dnia można spotkać ją dosyć nietypowo wśród drzew, po których porusza się całkiem sprawnie. Samica tego gatunku znosi jajka w opuszczonych dziuplach drzew lub w starych gniazdach pozostawionych przez inne ptaki. W gnieździe znajduję się zazwyczaj do 15 jaj barwy białoszarej z zielonkawym odcieniem. Młode lęgną się po około 35 dniach i do osiągnięcia samodzielności wodzone są przez samice.

W hodowli najlepszym pokarmem dla piżmówki jest pasza oraz granulat dla kaczek hodowlanych. W środowisku naturalnym pożywiają się zazwyczaj pokarmami zwierzęcymi oraz tym wszystkim co znajdą podczas żerowania w otaczających je środowisku.

Po sprowadzeniu tego gatunku do Europy dały one początek wielu barwnym odmianom hodowlanym. Jest to ptak bardzo popularny wśród hodowców, osiąga masę większa od swoich dzikich pobratymców. Są bardzo odporne oraz niewybredne odnośnie podawanego pokarmu, dodatkowo nie potrzebują też dostępu do zbiornika wodnego. Wszystkie te cechy powodują dużą popularność występowania Piżmówki w naszych hodowlach.

 

 

Rynek-rolny.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież