Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rożeniec Białolicy to gatunek średniej wielkości wędrownego ptaka z rodziny kaczkowatych. Podobnie jak jego kuzyna spotkamy go na terenach Ameryki Południowej oraz na Karaibach.

Wierzch głowy Rożeńca Białolicego jest jasnobrązowy, policzki oraz gardło w całości białe. Spód ciała oraz boki są czerwono-brązowe z widocznymi większymi plamkami koloru czarnego. Na grzbiecie posiada brązowe wydłużone pióra z charakterystycznymi białymi obwódkami. Górna część dzioba jest niebieska z czerwoną plamką u nasady po każdej drodze. Samica jest mniejsza od samca i jej kolory są zdecydowanie bardziej matowe. Ogólnie wyróżniamy trzy podgatunki tego ptaka.

Rozmnażanie się tych ptaków jest uzależnione od pory deszczowej. Bywa, że podczas susz nie przystępują do lęgów. Gniazda budują na ziemi w pobliżu wody, oraz pośród gęstej wysokiej roślinności w celu ochrony przed drapieżnikami. Samica znosi od 5 do 12 jaj koloru kremowego. Po wykluciu młode wodzone zazwyczaj tylko przez samicę. Zdarza się nawet, że jedna wodzi pisklęta z dwóch lęgów. W wieku około 60 dni młode są już samodzielne, a pełną dojrzałość osiągają po upływie roku.

Jak każda z kaczek ich głównym pożywieniem są pędy oraz zielone części roślin wodnych, lub innych rosnących w ich otoczeniu. Dietę swoją wzbogacają o wodne organizmy zwierzęce: małe rybki, owady oraz nieduże bezkręgowce.

Rożeniec białolicy jest ptakiem cenionym i popularnym w hodowli. Trzeba mu zapewnić zbiornik wodny oraz zielony wybieg porośnięty gęstą nadbrzeżną roślinnością. Doskonale nadają się na wybieg wielogatunkowy, gdyż jest to nieagresywny gatunek kaczek. Zimy znoszą bardzo dobrze. Natomiast przy większych mrozach należy zapewnić im dodatkową ściółkę.

 

 

 

 

Ptakiozdobne.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież