Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ostatnim z trzech podgatunków Rożeńca jest Rożeniec Żółtodzioby. Jest to duży wędrowny ptak zamieszkujący Amerykę Południową, Falklandy. Ptak ten pierwszy raz pojawił się i został opisany w literaturze 1789 roku.

Rożeniec Żółtodzioby jest dość dużą kaczką, rozmiarem zbliżoną do Rożeńca Zwyczajnego. Zarówno samiec jak i samica są koloru brązowego. Jak u każdego ptaka z tego podgatunku charakterystyczny jest długi spiczasto zakończony ogon. Pióra na grzbiecie są żółto-czerwone, spód ciała jest marmurkowy. Brzuch samic jest zdecydowanie jaśniejszy przechodzący nawet w kolor biały. Cechą charakterystyczną tego gatunku jest żółty dziób z czarnym paskiem.

Lęgi Rożeńców są zależne od rejonu w jakim ptak występuje. I tak dla zamieszkujących w Peru zaczynają się sierpniu trwają aż do marca, a na przykład dla ptaków z południa trwają od października do końca  grudnia.

Gniazda budują na ziemi wśród gęstej roślinności wodnej i zawsze w pobliżu wody. Maja one wygląd płaskiej platformy wyściełanej słomą oraz miękkim puchem. Samica znosi od 4 do 10 jaj, które wysiadywane są przez około 26 dni. Młode po wykluciu są ciemnobrązowe  z żółtawym brzuchem.

Rożeniec ma bardzo zróżnicowaną dietę. Je zarówno rośliny i ich zielone części jak drobne owady oraz organizmy zwierzęce. W skład pokarmu rożeńca wchodzą: nasiona. Korzenie, ziarno, trawy, turzyce, glony, bezkręgowce, owady, skorupiaki oraz mięczaki.

Jest to najpopularniejszy ptak zamieszkujący kontynent Ameryki Południowej. Mimo tego, że jego liczba bardzo szybko się kurczy, to nie został on objęty ochroną z racji i tak bardzo dużej liczby populacji.

 

Wikipedia.org

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież