Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ptasia grypa pojawiła się u ptaków dzikich i na fermach drobiu nie tylko w Europie, ale także w Korei Południowej, Hong Kongu, Rosji, Arabii Saudyjskiej.

W Europie wirus pojawił się na farmach w Holandii, Włoszech i  Bułgarii. Kraje te ustanowiły obszary zapowietrzone i zagrożone wokół zakażonych gospodarstw drobiarskich oraz – w przypadku Włoch – rozszerzyły obszary buforowe.

Ptasia grypa jak co roku powoduje straty rolników, ale także wpływa na międzynarodowy handel.  Zjednoczone Emiraty Arabskie ogłosiły 24 grudnia, że wprowadzają zakaz przywozu drobiu żywego, piskląt i  jaj wylęgowych z Arabii Saudyjskiej. Ograniczeniom podlega także przywóz mięsa drobiowego, produktów niepoddanych obróbce termicznej i jaj konsumpcyjnych z obszaru zagrożonego w Rijadzie.

W połowie grudnia Arabia Saudyjska zniosła zakaz importu drobiu i jaj z czterech krajów: Grecji, Czech, Rumunii i Mozambiku. W oficjalnym oświadczeniu poinformowano, że decyzja o wznowieniu przywozu została podjęta w związku z informacjami Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE), że w krajach tych od trzech miesięcy nie odnotowano nowych ognisk HPAI.

Źródło: KIPDiP

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież