Gęsina na św. Marcina

Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja akcji – Gęsina na św. Marcina. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach od 6 listopada do 13 grudnia w całej Polsce.

 

O popularność gęsiny na polskich stołach walczą restauratorzy, mistrzowie kuchni i samorządy. W Święto Niepodległości, 11 listopada w różnych zakątkach Polski, gęsina promowana jest jako smaczne i wartościowe mięso. Gęsina zawiera dużo białka, składników mineralnych oraz witaminy A, z grupy B i E oraz wbrew pozorom niską zawartość tłuszczu i cholesterolu.

Co prawda, gęsinę w ponad 90% eksportujemy do Niemiec i ten eksport w ostatnich dwóch latach rozwija się, jednak nikt już sobie nie wyobraża Święta Niepodległości w Polsce bez pieczenia gęsi. Spożycie tego mięsa od początku organizowania akcji – Gęsina na św. Marcina, wzrosło trzykrotnie i dzisiaj około 2000 ton gęsiny zjadają sami Polacy. Nie jest to imponująca ilość wobec 20000 ton eksportu do Niemiec, ale tendencja jest pozytywna. Ogółem w Polsce hoduje się rocznie ponad 7 mln sztuk gęsi, co stawia nas w pozycji europejskiego lidera.

O to, by gęś królowała na polskich stołach zabiega m.in. województwo kujawsko-pomorskie, które co roku włącza się w akcję Gęsina na św. Marcina. I organizuje Kujawsko-Pomorski Festiwal Gęsiny w Przysieku k. Torunia. Ale miłośników gęsiny jest znacznie więcej, w całym kraju do akcji przyłączają się restauratorzy, hodowcy czy lokalne władze.

www.gesina.pl