Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rusza doroczna jesienna kampania gęsinowa. Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko- Pomorskiego zaprosi na festiwal gęsiny w Przysieku (9 i 10 listopada). Tradycyjnie do mieszkańców regionu trafią gęsie tuszki (tym razem 2019), które będą wygraną w konkursach organizowanych przez lokalne i regionalne media, a potem daniem głównym na rodzinnym obiedzie z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

 Nasza kampania to zaproszenie do wspólnego świętowania, dobrej zabawy, spędzenia czasu z rodzinami i z przyjaciółmi, którzy tak jak my chcą celebrować rocznicę odzyskania niepodległości radośnie i z dumą – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Tegoroczną kampanię rozpoczną filmowe przepisy na potrawy z gęsiną w roli głównej. W tym roku do udziału w promocji gęsinowej tradycji kulinarnej Kujaw i Pomorza marszałek Piotr Całbecki zaprosił gwiazdę telewizyjnych programów kulinarnych Michela Morana. Powstanie seria spotów filmowych, w których obaj panowie przygotowują świąteczne dania z tego smacznego i zdrowego mięsa.

 Festiwal „Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina” będzie zaplanowany na weekend poprzedzający Narodowe Święto Niepodległości (9 i 10 listopada). To największy w Polsce kiermasz produktów z gęsiny, który w ciągu dwóch dni odwiedza kilkanaście tysięcy osób. To także okazja do zgłębienia tajników kuchni oraz zdobycia informacji z zakresu zdrowego żywienia. W imprezie uczestniczyć będą znani polscy kucharze i promotorzy kulinarni, którzy zaprezentują swoje autorskie pomysły na potrawy z gęsiny. Jednym z gości będzie także Michel Moran, który przygotuje kulinarne prezentacje zakończone degustacją. Podczas festiwalu zwycięscy wystawcy otrzymają Złote Półgęski – nagrodę za najlepszy produkt z gęsiny dla producentów i wystawców uczestniczących w imprezie.

 Marszałkowskiej kampanii gęsinowej od lat towarzyszy także festyn w Rypinie. W tym roku wydarzenie odbędzie się 10 i 11 listopada.

Nieodłącznym elementem naszej akcji jest także serwowanie potraw z gęsiego mięsa przez restauracje w całej Polsce. Informacja o lokalach, które dołączą do kampanii już wkrótce na stronie czasnagesine.pl