Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Po raz trzeci w konkursie kulinarnym wybiorą najlepsze dania z gęsi Po raz trzeci w Poznaniu odbędzie się konkurs kulinarny na najlepsze danie z gęsi.

"Gęsina na imieninach" to akcja, która odbędzie się 29 października w hotelu Moderno. 12 kucharzy z całej Polski będzie serwować dania z gęsiny. Potrawy oceni jury: Adam Chrząstowski (przewodniczący), Dominik Narloch, Iwona Niemczewska czy Dominik Brodziak.

– Polskie tradycje i zwyczaje jakoś nam umykają i bledną. Nasz konkurs ma promować i propagować wraz z naszymi partnerami regionalne dziedzictwo i tradycyjne, w tym wypadku wielkopolskie smaki a jedną z takich nie tylko smacznych, ale i zdrowych tradycji była właśnie gęsina – mówi Juliusz Podolski pomysłodawca i współorganizator konkursu z ramienia Poznańskiej Spiżarni Biesiadników. Jeszcze w połowie XIX wieku, nikt nie wyobrażał sobie kolacji na św. Marcina bez pieczonej gęsi. Poprzez konkurs chcemy nie tylko przypomnieć tę tradycję, ale także zachęcić Polaków do spożywania gęsi. Cieszymy się, że jest to już III Konkurs Kulinarny „Gęsina na imieninach” – dodaje Juliusz Podolski.