Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Fundacja Hodowców Polskiej Białej Gęsi zakończyła cykl szkoleń  „Przyzagrodowy chów gęsi alternatywą dla małych gospodarstw”. Ostatnie dwa szkolenia odbyły się w województwie łódzkim.

Uczestnicy szkolenia dowiedzieli się jak można w  gospodarstwie wygenerować przychody poprzez rolniczy handel detaliczny, jednocześnie kultywując zakorzenioną w wielowiekowej tradycji, przyzagrodową hodowlę gęsi, opartą na polskiej rodzimej rasie gęsi białej kołudzkiej, wyhodowanej w Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Zootechniki w Kołudzie Wielkiej.

Prezes Fundacji Andrzej Klonecki przekonywał, że małe stada, prowadzące chów w ekologicznych warunkach dają doskonały, prozdrowotny produkt kulinarny i poszukiwany na rynkach zagranicznych puch, a cztery gęsi równoważą wartość jednego tucznika. Dr inż.

 Halina Bielińska z ZDIZ w Kołudzie Wielkiej mówiła o cechach poszczególnych ras, wśród których 98% udziału ma biała gęś kołudzka, omówiła warunki odchowu piskląt, żywienia gęsi owsianych w oparciu o pasze gospodarskie oraz zaprezentowała wysoką wartość  gęsiny, jako mięsa o wybitnych walorach smakowych, doskonałej jakości białka, bogatej w witaminy (np. K₂),  nienasycone kwasy tłuszczowe. 

 

Beata Chełminiak przedstawiła zasady funkcjonowania rolniczego handlu detalicznego (RHD) w kontekście przyzagrodowego chowu gęsi i sprzedaży produktów z  gospodarstwa, uwzględniając warunki, które musi spełnić rolnik oraz zobowiązania podatkowe.

 Podczas szkoleń odbyły się warsztaty kulinarne, podczas których wolontariuszki  z Fundacji wdemonstrowały i instruowały słuchaczy, jak rozbiera się gęsią tuszę i jakie wyśmienite potrawy można z niej uzyskać.

 

źródło: polskabialages.pl