Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

W cyklu „Z gęsią przez świat” przedstawiamy naszą rodzimą mieszkankę - gęś pomorską. Jak sama nazwa wskazuje, nie trudno się domyślić, że jest to ptak wywodzący się i wyhodowany na Pomorzu przez uwczesnych małorolnych chłopów oraz służbę folwarczną. W czasach dzisiejszych jest to gatunek rozpowszechniony już w całej Polsce, a najbardziej (oprócz matecznika –województwa pomorskiego) w województwie opolskim, kujawsko-pomorskim oraz wielkopolskim.

 

Gęś ta charakteryzuje się walcowatym kształtem tułowia ze średniej wielkości głową. Grzbiet gęsi jest długi, szeroki lekko zaokrąglony po bokach. Podstawową barwą upierzenia jest kolor biały, rzadziej spotyka się ptaki w odcieniu szarości. Dziób oraz nogi mają barwę pomarańczowo – czerwoną, kolor oczu jest jasnoniebieski. Do charakterystycznej cechy wyglądu odróżniającej gęś pomorską od innych gatunków, należy fałda tłuszczowa (worek tłuszczowy) zwisający na dole brzucha pomiędzy nogami. Dodajmy tylko, że młode osobniki tej fałdy jeszcze nie posiadają.

Gęś pomorska jest idealnym ptakiem nadającym się do chowu nawet dla początkującego hodowcy. Do najważniejszych zalet należy szybkie przybieranie na wadze, odporność na choroby oraz zmieniające się warunki klimatyczne. Oprócz tego ze względu na jakość pierza i grubej warstwy puchu jest ono bardzo poszukiwane na rynku, jak wiadomo pierze w kolorze białym jest znacznie bardziej cenione niż kolorowe. Gęś pomorską bardzo szybko się tuczy, jej masa sięga od pięciu do nawet dziesięciu kilogramów. Nieśność gęsi jest niewielka i wynosi od piętnastu do dziewiętnastu jaj, znoszonych głównie wiosną. Warto dodać, że do rozpłodu wybiera się przeważnie gęsi, które osiągnęły już wagę od 4,5 do 5 kilogramów.

Podsumowując gęś pomorska jest ptakiem mało wybrednym, stąd też tak duże rozpowszechnienie jej w Polsce oraz Europie. Jest to ptak nadający się do korzystania z pastwisk w warunkach gospodarskich, a ze względu na posiadane cechy polecane są też do hodowania w warunkach agroturystyki.

 

 

Ekoarka.com.pl