Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

W cyklu „ Z gęsią przez świat” przedstawiamy ptaka zamieszkującego tereny Azji, a dokładnie Mongolii, północną część Chin oraz okolice Syberii. Dziś bliżej przyjrzymy się jednej z najpiękniejszych gęsi, udomowionej już w Chinach w X wieku, która stamtąd kolejno trafiła do innych części kontynentu oraz Europy. Przedstawiamy gęś łabędzionosą zwaną również Garbonosą ze względu na charakterystyczny wygląd.

 

Skoro wspomnieliśmy o wyglądzie to zarówno samiec i samica są takiego samego ubarwienia, czyli: od nasady dzioba poprzez szyję oraz grzbiet biegnie pręga koloru brązowego. Boki głowy i szyja jest biała. Okrywy skrzydeł, grzbiet i boki tułowia są szarobrunatne, upierzenie na brzuchu jest nieco jaśniejsze, nogi są pomarańczowe a dziób ciemny. Jedyną różnica jest w wielkości, samiec jest nieco większy od samicy i posiada również okazalszy wyrostek na dziobie tak bardzo charakterystyczny dla tych ptaków.

Gniazda budują w pobliżu akwenów wodnych, przy ujściach rzek. Zawsze na ziemi wśród wysokich traw, które umożliwiają im schron przed drapieżnikami. W tak przygotowanym miejscu, wyściełanym puchem oraz sianem, Gęś znosi około 9 białych jaj, które są wysiadywane przez miesiąc. Po wykluciu łączą się w większe stada i nawzajem zapewniają sobie bezpieczeństwo, aż do ukończenia pełnoletności, a dzieje się to 3 miesiące po wykluciu.

Jeśli chodzi o pożywienie. to ich dieta nieróżni się od diet innych gęsi. Jedzą trawę, zielone części roślin oraz to co znajdą w akwenach wodnych. W hodowli gęś łabędzionosą karmimy ziarnami zbóż, zielonką, paszą dla gęsi oraz skorupiakami i mięczakami. Korzystnie na rozwój ptaków wpływa żywienie ich tartymi warzywami: burakami, marchewką, pietruszką i selerem.

Gęś łabędzionosa jest ptakiem łagodnym, może być trzymana wraz z innymi gatunkami. Wyjątek stanowi okres lęgowy kiedy to ptaki pilnują swojego terenu i stają się bardziej agresywne. Jak każdej z gatunku również im do funkcjonowania potrzebny jest wybieg zaopatrzony w oczko wodne. Dobrze znoszą zimy, natomiast trzeba zaopatrzyć się w siano, którym wyściełamy im legowiska w mroźniejsze dni.

 

 

Rynek-rolny.pl