Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Dziś w cyklu „Z gęsią przez świat” przedstawimy mieszkankę Ameryki Północnej, która swoje tereny lęgowe posiada na zachodniej części wyspy Banksa oraz po zachodniej stronie wybrzeża Hudsona. Tereny zimowania tych zwierząt, to głównie Kalifornia oraz Meksyk. Tym tajemniczym ptakiem jest śnieżyca mała, jedna z trzech występujących gatunków.

 

Opisywana wyżej gęś jest jak sama nazwa wskazuje jest najmniejszą z gatunku, a wielkością podobna do kaczki krzyżówki. Dominujące ubarwienie to kolor biały, jedynie lotki mają kolor czarny, co jest bardziej widoczne podczas lotu. Nogi i dziób są w kolorze czerwonym. Warto zaznaczyć, że jest to gatunek monotypowy (samce i samice są identyczne). Na przełomie maja i czerwca budują gniazda i znoszą od czterech do pięciu jaj o jasnokremowej barwie, które wysiadywane są bardzo krótko, bo około 22 dni. Młode po urodzeniu pokryte są szaro-białym puchem. Rozwijają się bardzo szybko i po około czterdziestu dniach mogą już latać. Przyspieszony rozwój podyktowany jest strefą w której żyją gęsi, czyli krótkim arktycznym latem. Dojrzałość płciową osiągają po trzech latach tworząc stałe i trwałe pary.

Do podstawowej diety tego gatunku należą: korzenie, pnącza i liście roślin wodnych, ale tak samo jak jej większa krewna wzbogacają pożywienie o trawę, owoce, a także małe owady i skorupiaki.

W hodowlach gatunek ten jest bardzo rzadki, podobnie jak w naturze, natomiast bardzo lubiany przez hodowców, ponieważ ma ładne upierzenie i jest bardzo odporny. Ponadto może mieć wybiegi połączone z innymi gatunkami ze względu na ich bezkonfliktowość. Zamierzając hodować te ptaki należy zwrócić uwagę na to, żeby posiadać w swojej wolierze dobrze utrzymany trawnik lub pastwisko. Śnieżyca dobrze znosi polską zimę, w upalne pory trzeba tylko zadbać o kawałek nienasłonecznionego miejsca, najlepiej zaopatrzony w oczko wodne.

 

 

 

Forum.polskikurnik.pl