Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

W cyklu „Z gęsią przez świat” przedstawiamy Państwu jedną z piękniejszych, odkrytą w Indiach – Gęś Tybetańską. Ptak ten gniazduje w Azji Środkowej, zimuje natomiast na subkontynencie indyjskim ( Indie, Pakistan). Pomiędzy tymi okresami gęś wędruje nad Himalajami, poruszając się zazwyczaj w mniejszych stadach.

 

Jak rozpoznamy tego pięknego ptaka? Podstawowym kolorem jest odcień szarości. Głowa biała z dwiema ciemnymi pręgami w tym jedna biegnąca aż do oka, druga nieco pod nią. Szyja jest ciemnoszara z pionowymi białymi pręgami przebiegającymi po obu stronach. Nogi oraz dziób w kolorze żółtym (ten ostatni z ciemniejszym końcem). Na tułowiu gęś ma jasnoszare pióra z widocznymi delikatnie ciemniejszymi prążkami.

Gęś tybetańska buduje gniazda bezpośrednio na ziemi, zdarza się, że czasami do tego celu wykorzystuje gniazda zostawione przez ptaki drapieżne. Co jest ciekawostką, gniazduje na wysokości nawet 4 tys. m n.p.m , stąd uważana jest za najwyżej latającego ptaka! W przygotowanym gnieździe samica składa od 4 do 9 jaj, które wysiaduje przez 30 dni. Po wykluciu młode prowadzone są przez matkę od razu w środowisko wodne, a po upływie 3 lat zyskują samodzielność i możliwość rozmnażania.

Dieta gęsi tybetańskiej, to przede wszystkim ziarna zbóż, zielonka, ale zjedzą również nasiona oraz jagody. W okresie zimowym zbierają wszystko to co znajdą na polu uprawnym, stąd często są tępione przez miejscową ludność i uważane za szkodniki.

Jeśli chcemy mieć w utrzymaniu nietrudne i niewymagające ptaki, to gęś tybetańska jest znakomitym wyborem. Wiosną zaczyna się rozród ptaków, dlatego przez ten okres należy zapewnić im cichy i spokojny kącik tak, aby mogły znosić jaja. Dużym plusem jest to, że znoszą bardzo dobrze polskie zimy, wystarczy zapewnić im miejsce wyściełane słomą i temperaturę powyżej 0 stopni celcjusza.

 

 

Klubciconia.ptaki.info.pl

Ptakiozdobne.pl