Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Wywiady

Kilka dni temu pisaliśmy o skandalu w Japonii, związanym z fałszowaniem dokumentów dotyczących pochodzenia pierza. Dziś powiemy co o japońskich praktykach sądzi Jean Philippe Catusse, prezydent francuskiej firmy pierzarskiej Interplume Co.

 Na podstawie wywiadu przeprowadzonego przez japońską gazetę Ashai.

Ashai: Czy wiesz, że firmy produkujące tradycyjne japońskie futony z pierza, dopuściły się fałszerstwa? 

JPC: 10 lat temu dowiedziałem się, że futony sprzedawane w Japonii jako te, których pierze pochodzi z Francji, tak naprawdę zawierają pierze z innych krajów lub pierze zmieszane. Dlaczego niektóre firmy mieszają pierze? Z pewnością chodzi o
obniżenie kosztów zakupu. Ale oczywiście niemożliwy jest zakup francuskiego pierza po takiej samej cenie jak chińskiego, tak samo jak nie można kupić samochodu Aston Martin w cenie Fiata. Ceny dóbr zależą od jakości i technologii produkcyjnych.

Ashai: Czy nie obawiasz się, że skoro fałszywe futony sprzedawane są w Japonii po niskich cenach, to autentyczne, te z prawdziwego francuskiego pierza nie będą w stanie konkurować?

JPC: Nie. Ci, którzy są najbardziej poszkodowani przez oszustwo, to konsumenci.Kupują "wyprodukowane z francuskiego pierza" futony, wierząc w ich dobrą jakość. W rzeczywistości nabywają słabej jakości produkt.  I to już jest problem.

Ashai: Utarło się, że Japończycy wierzą, że produkty francuskie, europejskie są dobrej jakości, a chiński słabej. Czy się zgadzasz?

JPC: Skoro dochodzi do fałszerstwa i słabe jakościowo rzeczy reklamowane są jako te pochodzące z Francji, to obraz Francji w oczach konsumentów zdecydowanie się pogarsza.

Ashai: Co zrobić, żeby zapobiec fałszerstwom?

JPC: Producenci powinni zakupić pierze bezpośrednio z kraju pochodzenia, nie przez pośrednika. Np: jeśli ludzie chcą kupić wysokiej jakości torebkę, powinni ją kupować tylko w markowych sklepach. Nieuczciwi sprzedawcy działają na całym świecie. Można kupić więc pierze
bezpośrednio z kraju pochodzenia, nie korzystając z usług pośredników.

Ashai: Co powinien zrobić konsument?

JPC: Powinien dowiedzieć się więcej. Podobnie jak przedsiębiorcy. Chińskie pierze to nie to samo, cena też jest inna.

Ashai: Czy fałszowanie dotyczy tylko linii Chiny- Japonia?

JPC: Nie. Pierze może być mieszane w każdym kraju. Chiny i Tajwan nie maja monopolu na ten proceder.Jeśli pierze jest transportowane przez kilka krajów, to jego pochodzenie staje się niejasne. We Francji skrupulatnie kontrolujemy jakość pierza, ale w innych krajach, poza Unią Europejską przepisy nie są tak restrykcyjne.

AShai: Czy jest możliwe rozwiązanie problemu?

JPC: Powtórzę jeszcze raz, że najbardziej skrzywdzeni są tu japońscy klienci. Chciałbym, że japoński rząd i stowarzyszenie pierzarskie zwracały uwagę skąd pochodzi pierze. I chciałabym przypomnieć, że także firmy pierzarskie są odpowiedzialne wobec własnych klientów.

http://www.asahi.com/ajw/articles/AJ201605080028.html